Pravila Šnapsa

Što je Šnaps

Šnaps je kartaška igra koju uglavnom igraju dva igrača (postoje varijacije za 3 i 4 igrača), koja slijedi određena pravila kao i svaka druga kartaška igra. Povijesno podrijetlo igre je iz Austrije, gdje se smatra igrom vještine, a ne kockanjem.
Kartaška igra Šnaps

Cilj igre

Glavni cilj igre je što brže postići 66 bodova, stoga igrač mora nadigrati protivnikove karte ili dobiti bodove pozivanjem bračnog para. Kada igrač dosegne 66 bodova, dobiva 1 - 3 pobjednička boda ovisno o tome koliko bodova je postigao protivnik. Igrač koji prvi dosegne 7 pobjedničkih bodova pobjeđuje igru, a gubitnik dobiva tzv. "Bummerl". Dobar ekvivalent za sustav bodovanja je tenis. Ruka je igra, "Bummerl" je set, a pobjeda u meču može biti pojedinačni "Bummerl" ili kao u tenisu "najbolji od tri" ili čak više.

Špil i karte

Šnaps se igra s špilom od 20 karata (T, J, Q, K, A). Prilikom dijeljenja karata na početku svake ruke određuje se boja kao "Atout", koja je vrlo moćna jer nadigrava sve ostale boje. Karte imaju sljedeće vrijednosti:
  • As: 11
  • Desetka: 10
  • Kralj: 4
  • Dama: 3
  • Dečko: 2

Šnaps - igra

Svaku novu ruku igrači mijenjaju poziciju dijelitelja. Karte se dijele licem prema dolje. Svaki igrač dobiva 5 karata. Prvo dijelitelj daje protivniku 3 karte, zatim sebi 3 karte, a zatim se sljedeća karta okreće licem prema gore i određuje boju "Atouta". Zatim dijeli 2 karte protivniku, 2 sebi i ostatak, tzv. "Talon", stavlja na Atout, tako da je Atout napola vidljiv. Atout je posljednja karta "Talona". Igrač koji nije bio dijelitelj započinje ruku. Igrač koji igra prvi uvijek ima 4 opcije:
  1. Igrati kartu: karta koja se igra stavlja se licem prema gore na stol. Drugi igrač sada može igrati kartu, mora odlučiti želi li je nadigrati ili ne, ponekad nije u mogućnosti nadigrati je. Igrač koji je napravio štih uzima dvije karte i dodaje ih svom broju, također mora izvući prvu kartu iz talona, a drugi igrač drugu kartu. Tako da oba igrača opet imaju 5 karata u ruci. Pobjednik zadnje karte mora prvi igrati kartu. Ovo se nastavlja dok se ne dođe do točke kada talon nestane. Od tada se pravila mijenjaju. Sada igrači moraju uvijek igrati istu boju kao i ne mogu odlučiti žele li nadigrati, moraju ako su u mogućnosti.
  2. Zatvoriti: Ako igrač misli da može doći do 66 ili više bez izvlačenja drugih karata, može zatvoriti igru okretanjem Atout karte na dnu talona. Ako se to dogodi, više se ne izvlače karte iz talona. Od tog trenutka igrači opet moraju nadigrati i igrati istu boju kao i igrač koji je prvi igrao.
  3. Promijeniti atout kartu: Ako igrač ima dečka u istoj boji kao Atout, može zamijeniti svog dečka, koji je najniže vrijednosti Atout, s Atoutom na dnu talona. Atout dečko sada je na dnu talona i igrač dodaje donju kartu svojoj ruci. Nakon promjene Atout karte igra se nastavlja normalno.
  4. Bračna par: Ako igrač ima kralja i damu iste boje u ruci, može pozvati bračni par. Postoje dvije vrste:
    • Kralj i dama u Atoutu zovu se veliki bračni par i vrijede 40 bodova
    • Kralj i dama u svakoj drugoj boji zovu se mali bračni par i vrijede 20 bodova
  5. Igrač dobiva bodove pozivanjem bračnog para ako ima barem jedan štih. Igrač koji poziva bračni par ima opciju ostaviti kralja ili damu u sredini stola. Nakon toga igra se nastavlja normalno.

Štićenje karata

Na početku igre nema obaveze koju kartu igrač igra. Kao što je spomenuto, to se mijenja kada igrač zatvori igru ili talon nestane. Za početak to znači da igrač može igrati svaku kartu koju ima u ruci, ali nadigrava samo ako je njegova karta viša i u istoj boji kao karta protivnika ili s Atout kartom. Ako su igrane dvije karte različitih boja i nijedna nije Atout, tada karta koja je prva igrana pobjeđuje u štihu. Na primjer: Dijamant je Atout
  • prvi igrač igra damu srca, drugi as srca > drugi igrač nadigrava s višom kartom iste boje
  • prvi igrač igra dečka srca, drugi kralj trefa > prvi igrač pobjeđuje u štihu jer je drugi igrač igrao drugačiju boju
  • prvi igrač igra as trefa, drugi dama dijamanta > drugi igrač nadigrava s Atout kartom

Prisilno pravilo: boja i nadigravanje

U Šnapsu, kao što je spomenuto, normalna igra se mijenja kada netko zatvori igru ili talon nestane. U tom slučaju pravila se mijenjaju i igračima više nije dopušteno igrati svaku kartu koju imaju u rukama. Kada je na redu igrač, mora:
  • nadigrati igranu kartu s višom kartom iste boje. Ako to nije moguće, jer nema višu kartu u rukama, mora,
  • igrati nižu kartu iste boje kao igrana. Ako to također nije moguće, jer nema istu boju kao igrana, mora,
  • nadigrati s Atout kartom, a ako to također nije moguće, može
  • baciti bilo koju svoju kartu.
Pažnja: To znači da je boja važnija od nadigravanja s Atout kartom. Nije dopušteno nadigravati, ako imate kartu iste boje kao što je igrana od strane protivnika

Zatvaranje igre

Ako igrač misli da može doći do 66 bez izvlačenja druge karte, može zatvoriti igru okretanjem Atout karte ispod talona. Igra se, kao što je gore spomenuto, sada igra s prisilnim pravilom. Igrač koji je zatvorio igru započinje s prvom kartom
  • nema više izvlačenja
  • prisilno pravilo je aktivno
Pažnja: Ako je igrač zatvorio igru, više ne može mijenjati Atout kartu. Ako to želi učiniti, mora to učiniti prije.
Kada igrač zatvori igru, bodovi na kraju ruke se razlikuju od normalne igre. Ideja je nagraditi igrača koji riskira zatvaranje igre, tako da se bodovi protivnika zamrznu na status neposredno prije zatvaranja igre. To znači da svi štihovi koje protivnik napravi nakon zatvaranja ne vrijede.
  • Je li protivnik imao nijedan štih prije zatvaranja, igrač dobiva 3 bodova igre
  • Je li protivnik imao 32 ili manje bodova prije zatvaranja, igrač dobiva 2 bodova igre
  • Je li protivnik imao 33 ili više bodova prije zatvaranja, igrač dobiva 1 bod igre
Pažnja: Igrač koji zatvara igru mora doći do 66 bodova ili više, inače gubi igru. U tom slučaju protivnik dobiva bodove koje bi igrač dobio. Ali najmanje 2 bodova igre.

Bodovi, bodovi igre, "Bummerl"

Kada igrač dođe do 66 ili više bodova nakon štihanja ili bračnog para, ruka je završena i bodovi se uspoređuju.
  • Je li protivnik bez štihova/bodova, igrač dobiva 3 bodova igre
  • Je li protivnik imao 32 bodova ili manje, igrač dobiva 2 bodova igre
  • Je li protivnik imao 33 bodova ili više, igrač dobiva 1 bod igre
Ako nijedan igrač ne dođe do 66 do zadnje karte ruke, igrač koji napravi zadnji štih dobiva 1 bod igre. Igrač koji prvi osvoji 7 bodova igre pobjeđuje "Bummerl".
Pažnja: Ako je igrač zatvorio igru, gledajte pravilo iznad!